„Zróbmy sobie TEDx”

„Zróbmy sobie TEDx”  

… „organizowanie takiego wydarzenia jest fajniejsze niż chodzenie na imprezy”. W sobotę na Campus Warsaw niecodzienne wydarzenie przygotowane przez troje osiemnastolatków!

12 tysięcy osób zainteresowanych, ponad 1000 zadeklarowało „wezmę udział” w wydarzeniu TEDxYouth@Warsaw. Rozgłos przerósł samych organizatorów, w końcu przestrzeń w Campus Warsaw, którą przygotowali, mieści tylko 200 osób.

Wojtek, Antonia, Hugo i Michał poznali się na konferencjach TED jako wolontariusze. Z czasem zaświtało im w głowach, by zarazić innych swoim uwielbieniem dla TEDów. Na wstępie moi rozmówcy wyjaśnili mi, na czym polega urok tego formatu.

TED, czyli Technology, Entertainment and Design to unikatowy pomysł na prezentacje podczas których mówca ma zwrócić uwagę widowni na jakąś ciekawą kwestię, jak głosi motto „ideas worth spreading”. Na całym świecie odbywają się wielkie konferencje, na który występują persony takie jak: Bill Gates. Wstęp na takie TEDy jest jednak bardzo drogi. Tworzone na ich modły wersje „xYouth” sprawiają, iż każdy może wziąć udział i co najważniejsze, znaleźć coś dla siebie.

Jak opowiadają dalej; Podczas sobotniego „TEDxYouth@Warsaw” na scenie zobaczycie młodych ludzi. 19-letniego przedsiębiorcę-Karola czy Chiarę, która wygrała walkę z anoreksją. Będzie też iluzjonista, Jonasz, z całkiem niecodziennym pokazem iluzji- „Magia dzielenia się”. Oprócz nich dwie młode dziewczyny, Weronika i Basia, rzucą nowe światło na feminizm, a kolejna Basia rozpocznie wydarzenie opowiadając o roli młodych w polityce. W przerwach znajdzie się czas na warsztaty i występy.

Jak podkreśla Antonia „My chcemy się skupić na tym, żeby to nie była konferencja jak każda inna-ktoś przychodzi, ludzie klaszczą i koniec. Ważne jest dla nas, że nie tylko osoby występujące na scenie tworzą to wydarzenie, lecz wszyscy, którzy przybędą”.

Zmęczone twarze rozmówców sugerują, że od „chciej” do zrób wiedzie żmudna droga. Jednak wsparcie udzielone im przez Ralpha, pracującego z TEDxWarsaw, przyjaciół, a przede wszystkim, pozytywny odzew warszawskiej młodzieży, daje Wojtkowi, Antonii i Hugo energię na finalny sprawdzian. „Zapowiada się coś wielkiego”, „od dawna o tym marzyliśmy” i znowu „to zdecydowanie lepsze niż imprezy i kac następnego dnia”. Śledźcie ich na facebooku: https://www.facebook.com/TEDxYouthWarsaw/ i wyczekujcie relacji na a-propos.waw.pl, będziemy tam!

Zdjęcie: Hugo Dutka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *