Poland can into space

Chcą wystrzelić satelitę w kosmos! Jaką? Polską. Po co? By rozwijać naukę, poszerzać horyzonty ludzkiej wiedzy. Kto? Żadna tam agencja kosmiczna – studenci!

Ich satelita wygląda jak duży słoik ogórków z przyczepionymi antenkami. Jednak może to właśnie ten słoik ogórków będzie już niedługo unosił się na orbicie okołoziemskiej i obserwował nas wszystkich z góry. Jest to możliwe dzięki niesamowitej determinacji kilku krakowskich studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Może się stać faktem dzięki Waszej pomocy pod tym linkiem.

Jestem skromnym humanistą, nie będę udawał, że wiem, jakie niezwykłe wyniki może przynieść nauce projekt KRAKSAT. Ważne, że oni to wiedzą. Dziewięciu studentów połączonych wspólną pasją. Choć ich satelita ma się wzbić na wysokość 310 km. od Ziemi, to ekipa KRAKSAT ma nadzieję, że będzie polskim akcentem w eksploracji całego kosmosu. Głównym celem projektu nie jest bowiem samo wystrzelenie satelity, ale przeprowadzenie eksperymentów z ferrofluidem – cieczą o właściwościach magnetycznych. Satelita z Krakowa ma szansę być pierwszym na świecie, który będzie wykorzystywał tę ciecz do stabilizacji. Więcej informacji na ten temat szukajcie na stronie projektu.

O pomyśle wystrzelenia krakowskiego satelity słyszę co jakiś czas czy to podczas wizyty w AGH w trakcie wystawy robotów, czy to przy piwie. Tak się bowiem składa, że znam część ekipy KRAKSAT. Zapewniam, że pasja, z jaką w każdych okolicznościach opowiadają o swoim przedsięwzięciu, po prostu zaraża. Zarażanie jest zresztą jednym z celów projektu. Studenci otrzymali już wsparcie od sponsorów i od swoich uczelni. Nieprzypadkowo na pozyskanie dalszych funduszy wybrali metodę crowdfundingu. Liczą, że przyczynią się tym do propagowania na pierwszy rzut oka szalonych, a w rzeczywistości wymarzonych pomysłów na rozwój nauki.

Aby tym bardziej zaangażować znanych i nieznanych sobie ludzi w projekt, ekipa KRAKSAT ogłosiła konkurs. Zasady są proste: należy wesprzeć projekt dowolną kwotą oraz przesłać na stronę konkursową oryginalne zdjęcie lub tekst. Najciekawsze propozycje polecą w kosmos, a na autorów całej reszty czekają gadżety.

Zespół ABBA śpiewał kiedyś „All the things I could do, if I had a little money”. Zespół KRAKSAT nie tylko marzy, ale ma konkretny cel i możliwości. Potrzebuje jedynie drobnego wsparcia, żeby sięgnąć gwiazd.

Jedno przemyślenie nt. „Poland can into space

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *